-
CEZARO 574 SC 1L


CEZARO 574 SC 1L
Wpisz swój e-mail |
Wysyłka w ciągu | 24 godziny |
Cena przesyłki | 12 |
Dostępność |
Brak towaru
|
Zostaw telefon |
CEZARO 574 SC
Cezaro 574 SC to herbicyd selektywny o działaniu układowym do stosowania w uprawie pszenicy ozimej, pszenżyta ozimego, jęczmienia ozimego i żyta ozimego. Środek ma postać stężonej zawiesiny do sporządzania roztworu wodnego. Zgodnie z klasyfikacją HRAC substancja czynna flufenacet zaliczana jest do grupy 15 (dawnej grupy K3), substancja czynna diflufenikan zaliczana jest do grupy 12 (dawnej grupy F1), a substancja czynna florasulam do grupy 2 (dawnej grupy B). Środek zawiera 3 substancje czynne o odmiennym mechanizmie działania. Najlepszy efekt chwastobójczy uzyskuje się, stosując środek na chwasty znajdujące się we wczesnych fazach rozwojowych, to znaczy w czasie ich kiełkowania lub krótko po wschodach, od fazy siewek do fazy 2-3 liści.
Zawartość substancji czynnych środka ochrony roślin Cezaro 574 SC:
- flufenacet (związek z grupy oksyacetamidów) – 312 g/l (25.83%),
- diflufenikan (związek z grupy pirydynokarboksamidów) – 250 g/l (20.7%),
- florasulam (związek z grupy triazolopirymidyn) – 12 g/l (0.99%),
- inne substancje niebędące substancją czynną: 1,2-benzoizotiazolin-3-on.
Korzyści stosowania oprysku Cezaro 574 SC:
- herbicyd do stosowania jesienią,
- środek o trzech mechanizmach działania,
- zwalcza szerokie spektrum chwastów dwuliściennych,
- zwalcza miotłę zbożową,
- można stosować już od pierwszego liścia zbóż,
- bezpieczny dla rośliny uprawnej.
Cezaro 574 SC - na jakie chwasty działa? Działanie na chwasty:
Flufenacet jest substancją o działaniu układowym, zaliczaną do inhibitorów syntezy kwasów tłuszczowych o długich łańcuchach. Pobierany jest głównie przez korzenie i część podliścieniową kiełkujących chwastów. Flufenacet pozostaje w glebie przez wiele tygodni po zabiegu, co powoduje utrzymanie wysokiej skuteczności chwastobójczej również w późniejszym okresie. Najlepszy efekt chwastobójczy uzyskuje się stosując go we wczesnych fazach rozwojowych chwastów, to znaczy w czasie kiełkowania lub krótko po wschodach, w fazie siewek.
Diflufenikan jest substancją o działaniu kontaktowym (w niewielkim stopniu przemieszczającą się w roślinie), zaliczaną do inhibitorów biosyntezy karotenoidów, barwników biorących udział w procesie fotosyntezy. Brak tych struktur powoduje zbielenie tkanek liści i rozpad komórek, co szczególnie jest widoczne w przypadku nowych tkanek. Diflufenikan po zastosowaniu pozostaje przez dłuższy czas na powierzchni gleby wytwarzając cienką warstwę, która działa kontaktowo na wschodzące młode, aktywnie rosnące chwasty. Pobierany przez chwasty w okresie kiełkowania głównie przez liścienie, liście i częściowo przez korzenie.
Florasulam blokuje działanie enzymów roślinnych - aminokwasów syntetazy acetylomleczanowej (ALS), co powoduje w konsekwencji zahamowanie wzrostu oraz rozwoju chwastów. Pobierany jest przez liścienie i liście chwastów. Pierwsze efekty działania pojawiają się po kilku dniach. Symptomy pojawiają się najpierw na górnych częściach merystemów wzrostu rośliny jako chlorozy i nekrozy. Nowe, górne liście ulegają zwiędnięciu, a po nich stopniowo liście z niższych partii rośliny. Na niektórych gatunkach chwastów dochodzi do zaczerwienienia żyłek liści. Całkowite zasychanie liści następuje w optymalnych warunkach atmosferycznych po 7-10 dniach, natomiast w warunkach niekorzystnych dopiero po 6-8 tygodniach. Najlepszy efekt chwastobójczy uzyskuje się stosując środek na chwasty znajdujące się we wczesnych fazach rozwojowych, to znaczy w czasie ich kiełkowania lub krótko po wschodach, od fazy siewek do fazy 2-3 liści.
Chwasty wrażliwe: bodziszek drobny, fiołek polny, gwiazdnica pospolita, mak polny, maruna nadmorska, miotła zbożowa, tasznik pospolity, przetacznik bluszczykowy, przytulia czepna, rumian polny, samosiewy rzepaku.
Chwasty średnio wrażliwe: chaber bławatek.
Dawkowanie herbicydu Cezaro 574 SC - jak stosować?
Środek przeznaczony do stosowania przy użyciu samobieżnych lub ciągnikowych opryskiwaczy polowych.
Pszenica ozima, pszenżyto ozime, jęczmień ozimy, żyto ozime
Maksymalna / zalecana dawka środka dla jednorazowego zastosowania: 0,4 l/ha.
Termin stosowania: Środek stosować jesienią, od fazy 1 liścia do połowy fazy krzewienia (BBCH 11-25).
Zalecana ilość wody: 200-300 l/ha.
Zalecane opryskiwanie: średniokropliste.
Maksymalna liczba zabiegów w sezonie wegetacyjnym: 1.
Następstwo roślin i okres karencji:
W ramach standardowego płodozmianu po zbiorze rośliny uprawnej, w której został zastosowany środek, można wysiewać bez konieczności wykonania orki: pszenicę ozimą, jęczmień ozimy, pszenżyto ozime, żyto. Po wykonaniu orki na głębokość 10 cm można uprawiać len, a po wykonaniu orki na głębokość 20 cm można uprawiać kukurydzę oraz korzeniowe rośliny okopowe (np. marchew). Po upływie dwóch sezonów wegetacyjnych od zastosowania środka i wykonaniu orki na głębokość 30 można uprawiać rośliny strączkowe. Po upływie trzech sezonów wegetacyjnych od zastosowania środka i wykonaniu orki na głębokość 30 można uprawiać rośliny cebulowe i słonecznik. W przypadku konieczności wcześniejszego zlikwidowania plantacji w wyniku uszkodzenia roślin przez mróz, szkodniki lub choroby na polu tym można uprawiać tylko len, po wykonaniu orki na głębokość 30 cm.
Okres karencji: niewymagany
UWAGA WAŻNE:
1. Po zastosowaniu środka na roślinach pszenicy, żyta lub jęczmienia mogą czasami wystąpić przejściowe objawy fitotoksyczności takie jak chloroza, przebarwienia, zahamowanie wzrostu, bez wpływu na plonowanie zbóż.
2. W czasie pracy, gdy ciecz użytkowa znajduje się w zbiorniku opryskiwacza, należy zwrócić uwagę na pełne odpowietrzenie zbiornika.
3. W celu zminimalizowania ryzyka wystąpienia i rozwoju odporności chwastów na herbicydy należy:
– stosować w rotacji i/lub mieszaninie herbicydy działające na kilka procesów życiowych chwastów (o różnym mechanizmie działania),
– stosować herbicyd o danym mechanizmie działania tylko 1 raz w ciągu sezonu wegetacyjnego rośliny uprawnej,
– używać różnych metod kontroli zachwaszczenia, w tym zmianowania upraw itp.
4. Podczas stosowania środka nie dopuścić do:
– znoszenia cieczy użytkowej na sąsiednie rośliny uprawne i tereny sąsiadujące z terenem opryskiwanym,
– nakładania się cieczy użytkowej na stykach pasów zabiegowych i uwrociach.
Środka nie stosować:
– na rośliny osłabione lub uszkodzone przez choroby, szkodniki, przymrozki, suszę,
– w temperaturze powietrza poniżej 5oC i powyżej 25oC,
– po nocnych przymrozkach oraz przed spodziewanymi przymrozkami,
– w zbożach ze wsiewką roślin bobowatych,
– na rośliny pokryte szronem,
– przed spodziewanymi silnymi opadami deszczu,
– podczas wiatru stwarzającego możliwość znoszenia cieczy użytkowej.
Okres ważności: 2 lata od daty produkcji.
UWAGA:
Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć szczególną uwagę na stosowane zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia i symbole ostrzegawcze umieszczone w etykietach oraz przestrzegaj zalecanych środków bezpieczeństwa.
Środki ochrony roślin do użytku profesjonalnego mogą być nabywane wyłącznie przez osoby pełnoletnie oraz posiadające kwalifikacje wymagane od osób nabywających środki ochrony roślin określone w art. 28. Ustawy z dnia 08.03.2013r. o środkach ochrony roślin (Dz.U. z 2020r., poz.2097).